Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.

Loading Flash movie...

 


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GOŁAWINIE

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Goławinie godnie i uroczyście uczcili 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. A złożyło się na to szereg inicjatyw podejmowanych przez szkołę, jak i działające przy niej Stowarzyszenie „Razem dla wsi”. I tak już w czwartek 8 XI dwie uczennice klasy VIII wzięły udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku. W piątek ( XI uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły i rodzicami uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Czerwińsku. Wzięli udział we Mszy św. w Bazylice Czerwińskiej, a następnie radośnie przemaszerowali do hali sportowej, gdzie obejrzeli przygotowany program artystyczny i wysłuchali okolicznościowych przemówień. Tego dnia wzięli też udział w ogólnopolskiej akcji odśpiewania hymnu. W niedzielę 11 XI cała społeczność szkolna wraz z rodzinami uczestniczyła we Mszy św. za Ojczyznę w kościele parafialnym w Smoszewie. Wraz z członkami Stowarzyszenia Razem dla wsi i nauczycielami dzieci i młodzież przedstawili montaż słowno-muzyczny „Dla Niepodległej”. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów pieśni patriotycznych. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy jej uczestnicy zostali obdarowani piernikami własnej roboty w kształcie Polski pomalowanymi w barwy narodowe. Każdy otrzymał też biało-czerwony kotylion, biało-czerwoną chorągiewkę, gazetkę „Echo szkoły” o tematyce niepodległościowej i śpiewniczek z pieśniami patriotycznymi. Uczniowie wraz z całymi rodzinami mieli możliwość wpisu do księgi pamiątkowej. Następnie odbyło się poświęcenie okolicznościowej tablicy pamiątkowej na kamieniu z ozdobnym krzyżem nawiązującym do tego na Giewoncie. We wtorek 13 XI miały miejsce szkolne obchody Święta Niepodległości. Złożył się na to uroczysty apel, na którym dzieci śpiewały pieśni patriotyczne i recytowały okolicznościowe wiersze, w tym samodzielnie napisane życzenia dla Polski. Następnie wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu przed szkołą, gdzie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa płyta umieszczona na wysokim kamieniu. Płytę poświęcił ks. Artur Bombiński, a odsłonięcia dokonali: Wójt Gminy Czerwińsk p. Marcin Gortat, prezes Vistula Banku p. Jolanta Łukasiak-Malicka, przedstawiciela fundatora – Stowarzyszenia Razem dla wsi, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego. Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było zasadzenie przy Szkole w Goławinie dębu na 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Następnie wszyscy zaproszeni gości i uczniowie piekli kiełbaski przy ognisku i częstowali się ugotowaną grochówką.

Dzięki tym podjętym inicjatywom 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości na długo pozostanie w pamięci dzieci i dorosłych, zaś wpisy do pamiątkowej księgi, rosnący dąb i tablica będą trwałą pamiątką dla potomnych.


 

>>> wejście do galerii zdjęć <<<

             
             

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Goławin 49c, 09-150 Czerwińsk
tel/fax: 0-24 23 18 109, mail: spgolawin@op.pl